Hayatımın şu anki evresinde nelere odaklandığımı ve neler yaptığımı anlatabilmem için bu sayfayı kullanacağım.

Mümkün oldukça haftalık olarak burayı güncellemeye çalışacağım. 'şimdi' sayfasını ben ilk olarak Emre Doğaner'de gördüm. Kendisine de bana örnek olduğu için çokça teşekkürler.

Kasım 2. Hafta:

Yaklaşık 4 haftadır buraya yazı yazamıyorum. Sanırım sistemi aylık olarak güncellemek iyi olacak. 2 hafta boyunca gripten ötürü yataktan çıkamadım, diğer iki haftada ise hastalık süresince biriken işleri tamamlamaya çalıştım. Yani burası biraz aksadı. Sorun yok, döndüm :)

Kişisel Hayat:

Uyku düzenimi 22:00-05:00 olarak düzenleyecektim ya, heh şimdi bu yazıyı yazarken saat 23:58; son durumu buradan anlayın. Hastalıktan dolayı kararımı biraz erteledim diyelim. Şimdilik işleri tamamlamaya odaklandım. Aralık’ta yeniden deneyeceğim.

Bu hafta her güne bir sahil kampanyası yapalım dedik. Normalde sahilde airbnb kiralayacaktık fakat küçük kedimiz Lily hasta ve antibiyotik kullanması gerekiyor. Onun yerine her gün farklı bir sahile gitme planı yaptık. Üç sahil, bir de değirmenler obası ile haftayı bitiriyoruz. Yoğun ama eğlenceli bir hastalık çıkışı oldu.

 

ARtonar:

Bu ay ARtonar beklenmedik şekilde iyi ilerledi, bu hafta da ünlü bir kriket oyuncusunu müşteri olarak aldık. Iverson’dan sonra ikinci en ünlü müşterimiz. Ayrıca 3 proje daha aldık bu ay, NFT dünyası yeniden hareketlendi gibi. Benim yine ARtonar tarafında bir işim yok fakat galibiyetleri görmek güzel. Aralık sonuna kadar 1 milyon dolar ciroya ulaşırsak süper olacak. Şimdilik 800k bandını aştık. Aşırı karlı gitmiyor gerçi, sebeplerini bir ara anlatırım :) He bu arada komik bir şey oldu, projeye sene oratalarında başladığımız iki NFT projesi iflas etti :) paranın %30’unu başta alıyoruz, gerisini iş bitince alıyoruz. Öyle olunca kötü bir haberdi. Yine de adamlarla toplantı ilginç şekilde eğlenceli idi, bu iki projede 30k dolar içerdeyiz. :)))

 

ARspar:

ARspar çok iyi gidiyor. Hala ürünü geliştiriyoruz, bir yandan da demoları yapıyoruz. Türkiye’de birçok büyük marka ile görüşmedeyiz. Bir bir herkese yardım edeceğiz.

Hala çözmemiz gereken şeyler var tabi: Özellikle zaman/kalite mevzusu üzerine çalışıyoruz. Hedefimiz 3 günde ürün görsellerini üst kalite çıkartmak. Şu an bu süre 5-7 gün kadar sürüyor.

V1 bu iki haftada bitecek bu arada, artık herkes ürünü kullanabilecek. V2 üç aya çıkacak gibi, o ürün çıktığında herkes bizi konuşacak :) Bekle bizi Avrupa..

 

Revendify:

Bu ay E-ticaret Workshop’una başladık. Sadece 20 kişi ile başlandı. 20 kişiye 10 kişilik ekip destek veriyor. Hizmeti biraz abartmış olabiliriz fakat mevzu optimal dereceyi bulmak. Bu workshop’un sonuçlarına göre diğer workshopları düzenleyeceğiz. Test test test. Şimdilik iyi gidiyor  bakalım, sonraki yazıda iade oranları vb paylaşacağım.

Öte yandan asıl programa 3 haftadır alım yapmıyoruz. Aslında ekip çok yoğun değil bu aralar, fakat ekibin gelişimi için çalışma süresi ve ekip eğitimini %50-%50’ye sabitlemek istedim. Ekipteki bazı kişiler bu politikamı anlamıyor fakat bazen geriye çekilmek daha ileri gitmek için önemlidir. Kaliteyi korumak için her ay aynı şeyi yapmak yetmiyor açıkçası her ay biraz daha ilerlemek lazım. Büyük bir ekiple olunca da kalite kontrolü, bu tarz kontenjanlar gerektiriyor. Bu ay 30 kişilik kontenjan yerine sadece 10 kişilik kontenjan açmayı düşünüyorum. Bakalım.

Onun dışında yeni bir dökümantasyon oluşturuyorum. Kendi ekibimiz için, artık ekine yeni birisi katıldığında okuyabileceği bir dökümantasyon olacak. Aralık sonuna kadar yaklaşık 30 kişilik bir ekip olacağız. Heyecanlııı!

 

Fellowlemon:

Hiçbir update yok :D Bir müşteri ile daha kontrollü olarak sözleşmeyi bitirdik, Ocak’ta sadece dışarıdan destek vereceğiz. 2023’de 0 aktif müşteri kampanyası için hazırlıklar devam ediyor.

 

E-ticaret operasyonlarım:

Mağazalarda karlılığı artırmak için ekine bir e-mail marketing uzmanı eklendi. Bu sene ortalama %22 karlılıkla ilerliyoruz, bakalım in-house bir uzman Q4 biterken neleri değiştirebilecek.

Bir de bir mağazanın satışı için potansiyel bir satıcı ile görüşmelere başladık. Dropshipping mağazası olduğu için senelik mağaza cirosunun 1,5 katını zorluyorlar. Biz üstünü zorluyoruz. Eğer yakında 4 mağazadan 3 mağaza düşersek bilin ki mutluyum. Hedefim önümüzdeki 4-5 senede tüm mağazaları satmak. Eğer bu mağazada çok düşük bir değerleme alırsam diğer mağazaların üretim hattını tamamen değiştirip yüksek değerlemeye oynayacağım. Let’s see, tecrübelerimi paylaşırım.

 

Ekim 2. Hafta:

Kişisel Hayat:

Uyku düzenimi 22 pm - 5 am olarak düzenlemeye çalışıyorum. İş hayatının yoğunluğu maalesef gün içerisinde kişisel hayatımdaki geliştirmeleri engelliyor. Yeni uyku düzeni ile hedefim bunu değiştirmek. 

Haftada iki gün dışarıdan bir ofis ayarlayarak biraz ortam değişikliği iyi olur gibi geldi, fena olmadı. Yavaş yavaş bu alışkanlıkları da değiştirip vücudumu şaşırtacağım.

Eve iki adet kale, legolar ve masa tenisi setleri aldım. Fiziksel oyunlar oynamak eğlenceli olacak gibi duruyor. İlk futbol denememizde henüz evde kırık vb yok, fena gitmiyoruz :)

 

ARtonar:

Kripto piyasasındaki çölüş haliyle ARtonar'ı da vurdu. Herhangi bir zararımız olmasa da maalesef piyasaya yeni proje çıkmıyor, bu da yeni iş almamızı engelliyor. Son bir aydır sadece bir yeni proje alınabildi. ARtonar'ın 9 aylık cirosu an itibari ile $650.000. Şu an elimizdeki projeleri bitirip açıkta kalan paraları toplamayı düşünüyoruz. ARtonar'a ayırdığım vakit artık haftalık 2 saati geçmiyor.

ARspar:

Şimdilik yeni favori bebeğim ARspar. ARtonar ile benzer teknolojileri kullanıyor ve asıl hedef kitlesi ARtonar'a göre daha geleneksel bir pazar diyebileceğim e-ticaret dünyası. Çok fazla talep aldığımız bir hafta oldu. Henüz lansman yapmadan 180'den fazla demo talebi geldi, şimdilik sadece kişisel olarak tanıştığımız kişilere bu şansı sunabiliyoruz. ARspar yakında birçok mağaza için nimet olacak, bu yüzden en büyük odağım burada. Haftalık çalışma vaktimin en az yarısı ARspar'a gidiyor.

Revendify:

Türkiye'de yürüttüğümüz eğitim ve danışmanlık programlarını Revendify ismi altında toplamaya çalışıyoruz. Ekipteki herkes bu isim altında içerik üretiyor. Shopify Zone, Dijital Pazarlama Zone ve Revendify Plus olarak şimdilik üç ürünü olan Revendify nispeten oturmuş operasyonlara sahip. Haftalık ortalama 4-6 saat arası ayırmam yetiyor. Gelecek hafta bu süre biraz artacak çünkü ürün geliştirmeleri ve 4 farklı yeni özellik açıklayacağız; hem Shopify Zone'da hem de DPZ'de. Çok gurur duyduğum bir işe dönüştüğü için de mutluyum açıkçası.

Fellow Lemon:

Kendi dijital pazarlama ajansımda sadece haftalık check-in toplantılarına katılıyorum. Son 5 aydır sadece bir yeni müşteri aldık ve yeni müşteri alımlarına kapalıyız. Dolayısı ile kriz çıkmadıkça bana ihtiyaçları yok. Fellow Lemon'da yaptığımız her şeyi mümkün oldukça SaaS'a çevirmeye çalışacağız, hedefim 2024 yılına kadar ajans modelini tamamen değiştirmek. Fakat şimdilik odağım burada değil. 

E-ticaret Operasyonlarım:

Son 4 haftadır mağazalarımla ilgili ekiple hiç görüşme yapmadım. Sadece ayakkabı mağazasına vakit ayırıyorum, onun dışındaki mağazalardan sadece raporlar geliyor. 3 mağazanın 3'üne de 6 kişilik aynı ekip bakıyor, hepsi in-house ve Hindistan merkezli ekip. Uzun vade çalışacak kişiler bulduğunuz da Hindistan'dan iş arkadaşları bulmak büyük nimet. Ayrıca mağazalardan pay aldıkları için performansları ile ilgili de soru işaretim yok, herkes var gücü ile elinden geleni yapıyor.

 

Yazınca çok fazla iş yapıyormuşum gibi geliyor, fakat tüm bu operasyonların arkasında totalde 143 kişilik insan gücü var. Benim odağım olabildiğince ARspar'ın üzerinde. Aynı anda birden fazla iş yapmaya da zaten karşıyım. Bakalım önümüzdeki haftalarda neler olacak.